INFINITY WALL MOUNTED LI-ION BATTERY 100A 51.2V (AS-LI-BTR-100A51.2V) Grade A
Login to see prices
SKU: inf4
Categories: All products, Batteries, Lithium batterys
Share on Social
Description
INFINITY 5 years warranty battery 100ah Storage Battery 48V 100AH LiFePO4 battery with 150A BMS built in LCD screen optional Grade A
Main Features
- 12V,24V, 48V LiFePO4 pack, safe and reliable
- Top brand cell such as CATL
- Cells cycles times: ≧3000
- 3 years warranty, 5 years life design
- With intelligent BMS system to optimize the performance
- Built in 1.2A cell equalizer can balance all cells in short time with cell difference as small as 0.05V.
- Max discharge current up to 200A compatible with Solar system
- Excellent standby self-consumption as low as 4mA
- Wall amounted or horizontal design for option easy installation.
- All around protection and unattended operation
- Optional for LCD display or communication (CAN/RS485/RS232)
Be the first to review “INFINITY WALL MOUNTED LI-ION BATTERY 100A 51.2V (AS-LI-BTR-100A51.2V) Grade A” Cancel reply